• מדריך קידום אתרים Seo972

  חברת קידום אתרים ברוכים הבאים למדריך קידום אתרים של קונסטנטין דיבינסקי, מומחה קידום אתרים בארץ ובחו"ל, בונה אתרים ויועץ קידום עסקים באינטרנט.

  אני בטוח שהמדריך שלי יכול לעזור לך לקדם את האתר שלך לבד ובחינם. דבר היחיד שתצטרך כן להשקיע זה זמן. אם אין לך הרבה זמן אז כנראה אתה צריך לפנות לחברת קידום אתרים שתעשה את העבודה עבורך בדרך מקצועית ומהירה. לפני קריאת המדריך אני ממליץ להכיר את מילון המונחים בתחום קידום אתרים.

  מבוא

  היום כ-95% מהחיפושים בארץ מתבצעים דרך גוגל. משתמשים רבים במנועי חיפוש צופים רק בתוצאות המתקבלות בראש הדירוג, לכן מאוד חשוב שאתר יגיע לדף הראשון של תוצאות החיפוש עבור הביטויים התחרותיים.

  אז מהו קידום אתרים במנועי חיפוש ומדוע אתה חייב להשתמש בו עבור האתר שלך?

  קידום אתרים במנועי חיפוש (Search Engine Optimization) הינו אוסף פעולות שמטרתן לשפר את הנראות של אתר האינטרנט בתוצאות חיפוש אורגני (נקרא גם חיפוש ללא-תשלום או טבעי) עבור סט מוגדר של מילות מפתח (שאילתות חיפוש הנבחרו לטובת קידום האתר). SEO הינה אחת מהאסטרטגיות היעילות ביותר להפקת המקסימום מנוכחותך המקוונת.

  רוב האנשים חושבים שדרך היחידה להיות בתוצאות החיפוש של גוגל היא לשלם כסף לגוגל. זה לא נכון! יותר נכון להגיד שזו דרך נוספת אך לא יחידה. קידום כזה נקרא קידום ממומן (בתשלום) או קידום PPC . קידום ממומן באמצעות אדוורדס של גוגל הוא אחת מהשיטות הפופולריות ביותר של קידום ממומן, גם בזכות הפופולריות של גוגל, וגם בזכות כך ששיטה זו מאפשרת לכם לשלוט בהוצאות שלכם, על-ידי הצבת תקרת יעד יומית לכל מודעה. יותר פרטים על קידום ממומן ניתם לקבל במאמר קידום ממומן PPC באמצעות אדוורדס.

  במדריך זה נדון בשיטות קידום אורגני. תהליך הקידום ניתן לחלק לשני חלקים - פעולות אופטימיזציה בתוך האתר (on-page) ופעולות אופטימיזציה מחוץ לאתר (Off-page). שני החלקים האלה הם מאוד חשובים בתהליך קידום אתרים.

  עכשיו נדבר על שלבי קידום אתרים לפי הסדר:

  בחירת מילות מפתח לאתר

  מילות חיפוש הוא החלק החשוב והעיקרי בתהליך של קידום אתרים. יישם את השלבים הבאים בבחירת מילות המפתח לקידום האתר שלך:
  1. חשוב על הנושא של האתר שלך. רשום את כל מילות המפתח בהן לדעתך סביר שאנשים ישתמשו בעת חיפוש אחר האינפורמציה שיש באתר שלך. תשאל לדעתם של אנשים נוספים, כמו חברים, משפחה ולקוחות. תשאל אותם באילו מילות חיפוש הם השתמשו או חושבים שישתמשו על מנת למצוא את האתר שלך.

  2. השתמש בכלי להפקת מילות מפתח על מנת לקבל עוד רעיונות. הרבה זמינים בחינם ברשת. הם יהיו מסוגלים להגיד לך מהם מילות המפתח או הביטויים הכי פופולאריים ובעלי הסבירות הגבוה ביותר להביא לאתר שלך את התנועה שאתה רוצה. אני ממליץ להשתמש בכלי מילות המפתח Google AdWords שנראה ככה:


  לפני החיפוש חשוב לוודא שבהגדרות של אפשרויות מתקדמות בחרנו מיקומים: ישראל ושפות:עברית.

  נניח שאנו רוצים לקדם אתר של רופא שיניים שנמצא בתל אביב. ביטוי ראשון והגיוני שבא לנו לראש הוא הביטוי "רופא שיניים". כפי שניתן לראות בדוגמא אנו מחפשים רעיונות לביטוי "רופה שיניים". חלק מהדף של התוצאות נראה כך:


  סך הכול קיבלנו הצעות של 520 מילות חיפוש שקשורות לביטוי "רופא שיניים". מצד אחד הביטוי הזה הוא הכי מבוקש עם 60500 חיפושים בחודש. מצד השני הוא מאוד תחרותי ויהיה מאוד קשה להגיע איתו לדף הראשון בתוצאות החיפוש. אז מה עושים?

  הגיע זמן להכיר מונח חדש - מילות מפתח זנב ארוך (long tail). מונחי זנב ארוך הם ביטויים וצירופי מילים שהגולשים בגוגל מחפשים בתדירות נמוכה יותר מאשר מילות המפתח המבוקשות. מילות מפתח זנב ארוך הרבה יותר קל לקדם ובקלות אפשר למצוא הרבה ביטויים כאלה. התרון נוסף של מילת חיפוש זנב ארוך שהיא מובילה לחיפוש ממוקד יותר. בדוגמא שלנו כל מילות החיפוש (לא כולל ביטוי ראשי) הן מילות חיפוש זנב ארוך. בדרך כלל מילות החיפוש האלה הן יותר ארוכות, יותר ספציפיות ופחות תחרותיות. מצד השני יש סיכוי גדול יותר שדווקא בעזרת מילת מפתח זנב ארוך הגולש באתר יעפוך להיות לקוח שלנו. לדוגמא הביטוי "רופא שיניים לילדים" קל יותר לקידום, ובנוסף לכך מתאר טוב יותר את דרישות הגולש.

  אני מאוד ממליץ לבחור לקידום כמה שיותר מילות מפתח זנב ארוך ולא להסתפק בקידום של ביטוי אחד בלבד. לפי סטטיסטיקה 70% מהתנועה לאתר מגיע דרך מילות מפתח זנב ארוך. בדוגמא שלנו אפשר בקלות למצוא הרבה ביטויים כאלה עם כמות גדולה יחסית של חיפושים:


  בנוסף לכך אם נעשה מיון לפי עמודה "כמות החיפושים" נוכל למצוא ביטויים פופולריים נוספים שנוכל לצרף לביטוי "רופא שיניים":


  אני ממליץ לבחור 3-4 ביטויים פופולריים לקידום של דף הראשי ובנוסף לכך לפחות 15 ביטוי זנב ארוך (long tail) לקידום דפים פנימיים. ניתן לשלב את כל הביטויים האלה. למשל לדף הראשי נוכל להוסיף גם את הביטוי זנב ארוך "רופא שיניים תל אביב". ביטוי זה כולל בעצם גם ביטוי הראשי "רופא שיניים" וגם נותן לנו שיוך לאזור.

  בשלב זה למדנו קצת על כללים לבחירת מילות מפתח לאתר. נידע נוסף לגבי בחירת מילות חיפוש ניתן לקבל במאמר "איך לבחור מילות מפתח לקידום האתר".

  מחקר שוק ובדיקת המתחרים

  אחרי שבחרנו מילות מפתח כדאי לבדוק מי הם המתחרים האחרים על מילות המפתח שבחרנו. חשוב לוודא שהביטוים שבחרנו לקידום הם נכונים. כפי שאמרנו קודם, יתכן שהתחרות עבור מילת חיפוש מסויימת קשה מדי ולכן נשקיע בה פחות מאמצים, כלומר כדאי לקדם את האתר במילות חיפוש זנב ארוך.

  בנוסף מומלץ להיכנס לאתרים של המתחרים ולראות מה המבנה של האתרים, סוג תוכן, כמות טקסט בדף הראשי ודפים פנימיים. המטרה שלנו לבנות אתר איכותי, שיהיה עשיר בתוכן איכותי, מקורי ורלוונטי לגולשים. בסופו של דבר אנחנו בונים אתר לגולש ולא לגוגל.

  אופטימיזציה של אתר (On-page) - שיפור ביצועי האתר, קוד האתר ומבנה האתר

  אם הגענו לשלב זה הסימן שבחרנו מספר מילות מפתח לקידום ומה שצריך לעשות עכשיו זה לשלב אותם בתוך האתר בצורה נכונה.

  יש הרבה מאוד דברים קטנים וחשובים שצריך לעשות/לשנות בעת אופטימיזציה של אתר. בשלב זה אני אתרכז רק בדברים הכי חשובים. כשאר הדברים יהיו יותר ברורים יהיה אפשר להיכנס ממש לפרטים קטנים. אני חוזר שוב ושוב - אנחנו בונים אתר לגולש ולא לגוגל! בניית אתר ידידותי וטוב למשתמש זה כבר 50% אחוז הצלחה בכל העניין של תהליך הקידום. למדנו כבר שמוצר איכותי לא צריך לפרסם, אנשים קולטים מהר. אפשר להגיע למצב שהגולשים לבד יפרסמו את האתר שלכם בגלל שהוא טוב מאוד ויחודי. זו המטרה. כמובן שזה תהליך ארוך שדורש השקעה של זמן, ניסיון, כסף והבנה אמוקה של התחום אבל בשביל זה אנחנו כאן!

  כעת נכיר כמה מונחים חשובים הקשורים לאופטימיזציה של אתר:

  תגית כותרת (Title)

  שורת הטקסט שמופיעה בקוד של כל דף אינטרנט בפורמט <title/>כאן כותרת הדף<title>. כותרת זו לא נראית בתוך דף האינטרנט אלה בכותרת הדפדפן וגם כאשר מקבלים תוצאות חיפוש:


  לכותרת האתר שלך יש יותר חשיבות ממה שנראה. כותרת העמוד או הTitle Tag העדיין הגורם הראשון הכי משמעותי בקידום אתרים בחלק של אופטימיזציה בתוך האתר (On-page). בדוגמא הזאת ניתן לראות שבדרך כלל בוחרים מספר מילות חיפוש לכל דף. אני ממליץ לבחור 3-4 מילות חיפוש לכל דף. ביטויים הכי פופולריים בוחרים לדף הראשי של אתר וביטוים פחות תחרותיים לדפים הפנימיים של האתר (מילות חיפוש זנב ארוך). דוגמא טובה לכותרת היא כותרת של אתר השני ברשימה: "רופא שיניים, מרפאת שיניים, טיפול שיניים, דר' שלמה בירשאן".
  אורך הכותרת הוא 48 תווים שזה בסדר. אורך המומלץ הוא בין 40-60 תווים. בכותרת הזאת נבחרו שלוש מילות חיפוש הפופולריות. חובה ליצור לכל דף אינטרנט באתר כותרת ייחודית משלו. כל כותרת צריכה לכלול מספר מילות חיפוש הרלבנטיות לאותו דף. כלומר לא יתכן מצב שבו תוכן הדף לא יהיה שייך לכותרת של אותו הדף.

  תגית תיאור (Description)

  שורת הטקסט שמופיעה בקוד של כל דף אינטרנט בפורמט <meta name="description" content="תיאור של דף כאן" />. תגית זו לא נראית בתוך דף האינטרנט אלה מנועי החיפוש מציגים את תגית התיאור שמופיע בעמודי האתר. תגית זו מופיע במקרים בהם ביטויי המפתח שהוקשו במנוע החיפוש מוכלים בתגית.

  שימוש בתגים והחדרת מילות מפתח

  בשלב זה המטרה היא להגדיל את חשיבות הדף עבור מילות המפתח. כדי לעשות זאת אנו צריכים לערוך שינויים בדף בצורה כזאת שמילות המפתח שבחרנו יופיעו בטקסט כמה שיותר פעמים. אבל לא צריך להגזים - הגזמה תפגע בפעולות קידום אתרים שאנו מבצעים באתר האינטרנט שלנו ובדירוג שלו בגוגל. אז איך נעשה זאת? נראה דוגמא לצפיפות ופיזור מילות מפתח בדף האינטרנט:


  צפיפות מילות מפתח (Density) מחושבת לפי מספר הפעמים שמופיעה מילת מפתח מסויימת בדף, חלקי מספר המילים הכולל בדף. המשמעות שנובעת מכך היא למעשה – עד כמה הטקסט מתמקד במילת מפתח זו. אבל כפי שאמרנו קודם - לא צריך להזגים. תוכן בשביל גולשים, בראש ובראשונה. לא תמיד נוכל לקבל צפיפות מילות מפתח גבוהה. לא נורא! העיקר מצד אחד שהתוכן יהיה איכותי ומעניין לגולשים ומצד השני רלוונטי למילות מפתח שנבחרו. מידע נוסף על צפיפות מילות מפתח ניתן לקבל במאמר צפיפות מילות מפתח

  עכשיו נדבר על תגים נוספים שנוכל להשתמש בהם. המקום החשוב ביותר להכנסת מילות מפתח הוא תג Title ואחריו תגיות H1 ו- H2. בנוסף ביטויים צריכים לחזור על עצמם במידה שווה לאורך כל הטקסט. כלומר הפיזור צריך להיות שווה. בנוסף מומלץ להכניס בתוך הטקסט קישורים עם מילות מפתח נוספות (לדוגמא מילות מפתח זנב ארוך) המפנים לדפים הפנימיים של האתר.

  חלקו התחתון של דף (Footer) ניתן להוסיף מספר לינקים לעמודים פנימיים עם ביטויים שאנו מקדמים. הערה חשובה - לכל דף פנימי (וגם חיצוני) צריך להיות רק קישור אחד בתוך הדף. כלומר לא ייתכן מצב שיש לכם יותר מקישור אחד לאותו דף. גוגל פשוט לא קורא קישור השני.

  מבנה היררכי נכון

  מבנה נכון של הקישורים בין דפי האתר הוא מרכיב חשוב למנוע החיפוש. כאשר מדברים על עומק האתר, הכוונה היא בכמה "קליקים" יכול המשתמש להגיע מן הדף הראשי ועד לדף המרוחק ביותר באתר. ככל שמספר הקליקים הנדרש קטן יותר, כך הופך הדף לחשוב יותר בעיני מנועי החיפוש. לכן המטרה שלנו לעשות קישור בדף הראשי לכל דף פנימי שאנו מקדמים בנוסף לדף הראשי. כל קישור כזה יכלול מילת חיפוש של אותו דף. בדוגמא לשנו ניתן לראות שקיים קישור בתוך הטקסט עם מילת חיפוש "רופא שיניים לילדים". אותו ביטוי יהיה כמובן בתגית כותרת (TITLE) של דף שהקישור מפנה אליו. דוגמא פשוטה למבנה נכון של אתר שמכיל כמות קטנה של דפים:


  כל דף מכיל מילות חיפוש משלו ולכל דף כזה ניתן להגיע מדף הראשי של האתר. בנוסף כל דף פנימי מפנה לכל הדפים הפנימיים שאנו מקדמים. מומלץ שהקישורים יגיעו מתוך הטקסט, כך יהיה להם חשיבות גדולה יותר מאשר מתחתית הדף (Footer). כל קישור צריך להחיל מילות חיפוש רלוונטיות לדף שמפנים אליו. אם יש באתר עוד הרבה דפים נוספים אותם ניתן לקשר בעזרת מפת האתר.

  מפת האתר (SiteMap)

  מפת האתר הוא דף אליו ניתן להגיע מן הדף הראשי ומכל שאר דפי האתר, הכולל קישורים אל כל דפי האתר.

  שיפור התכנים באתר

  תוכן הוא מרכיב מרכזי בכול תהליך של קידום אתר במנועי חיפוש ונכון להיום הוא מקבל משמעות רחבה ועקרונית. מאוד חשוב שהתוכן יהיה איכותי, מקורי ורלוונטי לגולשים. גם חשוב שבתוך הטקסט יופיעו מילות חיפוש שאנו מקדמים. במקרה אידיאלי רצוי שבכל דף יהיה תוכן ייחודי, שונה מכל דף אחר בתוך האתר וגם מחוץ לאתר. האם ניתן לדעת אם התוכן של דף מסוים משוכפל? התשובה היא כן. אני ממליץ להשתמש בכלי לבדיקת כפילות תוכן (Duplicate Content Detection Software) שנקרא Copyscape. הכלי משמש בעיקר כדי לאתר גניבת תכנים ולהימנע מפרסום של תכנים שכבר מפורסמים ברשת כיום. פשוט רושמים URL של דף שברצונינו לבדוק ולוחצים על כפתור "Go". כתוצאה נקבל רשימת אתרים שבהם יש את אותו התוכן או חלק ממנו. ואני מזכיר שוב - התוכן של דף צריך להיות רלוונטי למילות חיפוש שלו. מילות חיפוש צריכות להופיע בכותרת של דף (תגית Title), בתיאור של הדף (תגית Description), בתוך הטקסט של הדף וגם בתוך הקישורים שמפנים לדף (Anchor Text).

  זכרו: מנועי החיפוש אינם יודעים לזהות ולאנדקס טקסט מתוך אלמנט גרפי, למשל תצוגת פלאש או פשוט תמונה.

  אופטימיזציה של אתר (On-page) - סיכום

  עד השלב הזה עשינו דברים הבאים:
  • בחרנו 3-4 מילות מפתח לקידום של דף הראשי (ביטויים הכי פופולריים וקשים לקידום).
  • בחרנו 10-30 מילות חיפוש זנב ארוך לקידום של מספר דפים נוספים בתוך האתר. כל דף קיבל 3-4 ביטויים לקידום.
  • מצאנו/בנינו דפים רלוונתים בתוך האתר למילות מפתח שבחרנו קודם.
  • עשינו ניתוח מתחרים כדי לוודא שהביטויים שבחרנו הם נכונים וגם לראות מנבה כללי של אתרים, סוג וכמות התוכן.
  • נעשו שינויים בתוך האתר - שינינו תגיות כותרת ותיאור של כל דף באתר. הוספנו תגיות H1 וH2 שמכילות מילות מפתח לקידום.
  • לכל דף שאנו מקדמים הוספנו תכנים איכותיים וחדשים שכוללים מילות חיפוש בתוכם. בנוסף, בעזרת הכלים נבדקו תכנים שכבר קיימים באתר. חשוב לוודא שהתכנים לא מפורסמים ברשת, כלומר הם ייחודיים. כל טקסט מועתק הוחלף בטקסט חדש.
  • עשינו היררכיה נכונה של הדפים - כל דף נוסף שאנו מקדמים המכיל מילות מפתח קיבל קישור מדף הראשי. עדיף שהקישור יהיה מתוך הטקסט ויכלול מילות מפתח של דף אליו מפנה הקישור. אין קישור כפול לאותו דף. קישורים נוספים ניתן לעשות בתחתית הדף (Footer) או בעזרת מפת האתר.

  אופטימיזציה חיצונית (Off-page) - השגת קישורים חיצוניים לאתר שלנו

  קישור חיצוני (לינקים נכנסים או inbound links) - קישור המוביל לאתר שלנו מאתר אחר. קישורים נכנסים לאתר שלנו הם דרך נהדרת להעצים את חשיבות האתר ברשת - במיוחד אם הקישורים הנכנסים אינם כרוכים בתשלום. גוגל מזהים (או טוענים שהם מזהים) קישורים נכנסים שאינם טבעיים בעזרת האלגוריתם שלהם. אני ממליץ להשתמש בגישה "איכות ולא כמות". כלומר לנסות לחשוב איך לקבל קישור איכותי, לחשוב מה ניתן ללת תמורת קישור כזה לבעל אתר וכו. קישור חיצוני יכול באותה מידה גם לשפר וגם לפגוע בדירוג האתר. לכן מאוד חשוב לראות מאיפה האתר שלכם מקבל קישורים. עוד דבר חשוב שצריך להבין ולזכור - תהליך השגת קישורים חיצוניים צריך להיות תהליך הדרגתי. לא הגיוני שאתר פתאום מקבל מאות קישורים ביום אחד, זה לא נראה טבעי! כל שלב בתהליך הקידום צריך להיות טבעי, כאילו אין לנו כוונה לקדם את האתר שלנו אלא רק לשפר אותו קצת. יש הרבה מאוד דרכים להשיג קישורים לאתר. במסגרת מדריך זה נכיר רק מספר דרכים עיקריות להשגת קישורים לאתר.

  אינדקסים והחשיבות שלהם לדירוג במנועי חיפוש

  אינדקסים הם פשוט אתרי אינטרנט המכילים רשימה מקוטלגת של קישורים מהרשת. הם מסייעים לגולשים לאתר את הקישורים הטובים והאינפורמטיביים ביותר בקטגוריה ספציפית. לדוגמא, ניקח קטגוריה בשם "מחשבים והאינטרנט" ובקטגוריה זו תהיה רשימת קישורים בנושא מחשבים ואינטרנט. אינדקסים מורכבים מאוסף קטגוריות שלתוכן הקישורים מסווגים. לקטגוריות יכולות להיות תת-קטגוריות, על מנת להפוך את חלוקת הקישורים ליותר מדויקת.

  כיום, קיים באינטרנט מגוון ענק של אינדקסים, החל מאינדקסים כלליים המכילים קטגוריות עבור כמעט כל דבר, ועד אינדקסים ספציפיים המכילים קטגוריות התואמות תחום או תחומי עניין מסוימים, לדוגמא אתרים בנושא דיג. על מנת להביס את המתחרים שלך בדירוג, כדאי לגרום לאתר שלך להיכלל במספר גדול ככל האפשר של אינדקסים.

  בעת רישום קישור לאינדקס, סביר להניח שתידרש למסור את האינפורמציה הבאה:
  • כתובת האתר
  • שם/כותרת
  • תיאור
  • מילות מפתח המתארות את האתר
  דבר אחד שמומלץ לעשות לפני הרישום זה להכין את האינפורמציה הזו מראש, ולהשתמש באותם נתונים בעת רישום לאינדקסים שונים. רק הערה אחת חשובה - מומלץ להכין מספר כותרות שונות המכילות מילות מפתח. ככל הניתן, השתמש במילות מפתח המתארות את האתר שלך בשרות הכותרת והתיאור, במיוחד בטקסט הכותרת (יש סיכוי שהוא יהיה הAnchor Text של הקישור המפנה לאתר שלך).

  רשימה של אינדקסים איכותיים לרישום אפשר למצוא בדף רשימת אינדקסים חינם
במידה והנכם מעוניינים לקבל הצעת מחיר לקידום בגוגל, מלאו את הטופס הבא:

מדריך קידום אתרים

חדשות קידום אתרים

 • עדכון פנדה 3.3

  3.03.12

  גוגל הודיעה היום על עדכון נוסף של פנדה, ובספירה הלא רשמית הוא נחשב לעדכון מספר 3.3. העדכון כעצמו לא משמעותי במיוחד ומעדכן את בסיס הנתונים של פנדה, בדיוק כמו העדכון הקודם – 3.2, אבל דווקא אחת ההכרזות המשניות של החברה היא זו שעלולה לעורר סערה.

 • עמודים מקושרים בין פייסבוק לבינג (Search Engine Land)

  24.2.12

  נראה שמיקרוסופט לא נשארת חייבת ומהדקת את שיתוף הפעולה עם פייסבוק, ממש כמו שגוגל החלה למזג את גוגל פלוס עם מנוע החיפוש שלה. מעתה, כל משתמש בפייסבוק יוכל לקשר לפרופיל שלו דפים מרחבי הרשת אשר יופיעו מתחת לפרופיל הפייסבוק שלו בתוצאות החיפוש של בינג, מעין Sitelinks פרטיים לכל משתמש בפייסבוק.